13.6.2017
 
Kúrite palivovým drevom alebo si doprajete príjemné chvíľky u plápolajúceho ohňa v krbe? Iste vás zaujíma, ako pekne a prakticky uskladniť palivové drevo.
 
 

Zabudnite na garáž

Hoci sa vám môže šopa či uzavretá garáž vhodným miestom pre prechovávanie dreva, nemusí to byť vždy vhodná voľba. Drevo je možné efektívne skladovať v drevárne, kde mu doprajete vhodné podmienky pre jeho vysušenie. Čerstvé drevo do krbu ani do kachlí nepatrí.
 
 

Otvorený prístrešok

Pre skladovanie dreva je vhodný otvorený prístrešok na drevo, nie plechová garáž či pivnicu. Drevo vyžaduje, aby okolo neho prúdil čerstvý vzduch. V pivnici či garáži docielite len toho, že drevo do seba nasaje vlhkosť. Ideálne je postaviť prístrešok na náveternú stranu, kde občas svieti slniečko.
 
 

Kôlňa

U chát a chalúp sa najčastejšie stretnete s drevníkom. Tam sa drevo pre otop ukladá veľmi jednoducho. Môže ísť o stavby z kameňa, ocele či z dreva. Najnižšia vrstva polien potom má byť uložená min. 20 cm nad zemou. Polená majte naštiepané a skladajte je kôrou dole, aby lepšie vysychala.
 
 

Zabudnite na igelit

Drevo rozhodne neprikrývajte igelitovou plachtou. Vyparovanie voda sa pod ňou zráža späť. Naštiepané drevo býva obvykle vyschnuté už po dvoch rokoch sušenia. Drevo z ihličnanov uvoľní veľké množstvo energie, je plné živice a rýchlejšie horí. Má však nižšiu tepelnú výhrevnosť. Ak kúrite zle vyschnutým či čerstvým drevom, má vlhkosť zásadný vplyv na jeho výhrevnosť. Navlhnuté drevo tvorí veľké množstvo dymu. Plamene sú len malé, zato je v okolí plno dechtu.