29.6.2017
 
 
V dielni či garáži potrebujeme obvykle zakúriť rýchlo a na kratšiu dobu, než keď vykurujeme obývačku. Požiadavky na ohrievača do dielní a garáží majú preto iné nároky.
 
 

Požiadavky na kúrenie v garáži

 
Predovšetkým na chatách a chalupách máme montovanú garáž či dielňu umiestnenú na menej komfortných miestach ako sú najrôznejšie prístavby. V zime, kedy je potrebné pracovať v dielni, napríklad na údržbe záhradnej techniky, je potrebné ju vykúriť, aj keď k tomu nie je prispôsobená. Na trhu existuje celý rad ohrievačov, ktoré prídu vhod.Vybrat si môžete aj modely s úspornou prevádzkou.
 
 

Pozor na výkon

 
 
Pre rýchle a účinné vyhriatie plechovej garáže možno používať rôzne typy elektrických vykurovacích telies. Tie po zapnutí rozháňajú vzduch pomocou ventilátora. Telesá sa líšia výkonom, je vhodné poznať rozmery vykurovanej miestnosti. S výberom vám pomôže tiež predávajúci, vyhnete sa tak neefektívnemu ohrievaču.
 
 

Priamotopy

 
 
Pre dielne a garáže sú vhodné priamotopy. Tie oproti ventilátorovým ohrievačom hrejú trochu pomalšie. Ich účinnosť sa prejavuje po dlhšej dobe kúrenia. Sú úspornejšie, menej hlučná a je možné kúrenie regulovať. Ďalším variantom sú infražiariče určené pre dielne. Tieto ohrievače využijete aj v prašnom prostredí. Moderné pece na plyn sa hodí aj pre vyhrievanie chaty či chalupy, kde nie sú rozvody elektriny.
 
 

Hodí sa aj kachle

 
 
Ak chcete vyhriať dielňu, ktorá je opatrená komínom, potom môžete využiť aj krbové kachle či kachle na tuhé palivá určená pre dielne. Majú robustnejšiu konštrukciu a lepšie prepracované detaily. Možno v nich spaľovať odrezky a zvyšky dreva, ale tiež napríklad uhlie či peletky.