12.10.2017

Garáže všetci považujeme tak trochu za samozrejmosť. Je jasné, že chceme svojim plechovým miláčikom maximálne predĺžiť životnosť a garáže sa stávajú jedným z tých prostriedkov, s ich pomocou sa nám toho podarí docieliť. Samozrejme k tomu ale musíme pripočítať príkladnú starostlivosť o svoje vozidlo. Lenže odkiaľ sa vlastne garáže vzali.

Najprv sa parkovalo u konígaraz sedlova strecha

Zaparkujete svoje auto do betónovej garáže a idete domov. Takýto obrázok mnohých z nás čaká deň čo deň. Málokto sa ale zamyslí nad tým, kedy a kde sa garáže prvýkrát objavili. Samozrejme sú úzko spojené s rozvojom automobilizmu. Preto sa prvý začali objavovať ešte len na prelome 19. a 20. storočia v súvislosti s tým, ako prichádzali prvé automobily. Najprv sa do najstarších garáží parkovali koče a kone. Potom vedľa nich začala pribúdať auta.

Garážových miest bol nedostatok

Pokojne to mohli byť potrebné drevené garáže, ale samozrejme aj murované. Čoskoro sa ale začalo ukazovať, že nie je práve najlepší nápad, aby vedľa seba stáli koče, boli ustajnenie kone a tiež autá. Začínali sa rodiť prvý jednoúrovňové garáže, v ktorých si ľudia mohli prenajať miesto pre svojho plechové vrchu a tiež to v hojnej miere robili. Čoskoro ale počet áut začal narastať a miest v garážach bolo málo. Pritom tie najstaršie garáže boli vlastne jednoduché. Prístrešok s dvojkrídlovými vrátami, ktorá sa otvárajú. Kvôli nim spočiatku musel byť okolo vrát dostatok miesta.

Garer znamená chrániť

Jednoduchý prístrešok s bránou dnes snáď môžu asociovať plechové garáže, avšak aj tie sú dnes oveľa komfortnejšie, než bývali kedy predtým. Ponúka veľa priestoru, na prvý pohľad pôsobí ako murované stavby - máme tým na mysli garáže, ktoré sú omietnuté. Ostatne viete vôbec, ako vzniklo slovo garáž? Pochádza z francúzskeho garer, teda niečo chrániť či ukrývať. A garáž samozrejme chráni aj ukrýva - vaše vozidlo.